شرکت بازرگانی گلبان
خانه / رازهای عسل / رازهای نگفته در خوردن عسل

رازهای نگفته در خوردن عسل

کاری که همگان قادر به انجامش هستند، راحت و آسان انجام شده در هزینه های جاری روزمرّه پرهزینه نبوده و از جهاتی یک حرکت جامع بوده و اثری باور نکردنی داشته و اینکه یک پس انداز با ارزش و با اطمینان برای تندرستی و طول عمر به حساب می آید این است که عسل طبیعی را در برنامه غذایی خود قرار داده ،و از محسّنات بیشمار آن بهرمند شوید. در مورد رازهای نگفته در خوردن عسل مطالب زیاد است امّا در ابتدا به آمیزه های دینی از قرآن و احادیث وارده که بدرستی در مورد رازهای عسل طبیعی به آن اشاره شده می پردازیم:

در قرآن دو چیز به عنوان شفابخش معرفی شده :

اولیّن شفابخش،  قرآن  (سوره اسراء) و دوّمی بحث  عسل است. البته بهتر است که بگوییم خداوند  قرآن  را  شفای روح  و  عسل  را  شفای جسم   قرار داده است.آیات ۶۸ و ۶۹ سوره نحل به درستی به این موضوع اشاره دارد:

وَ أَوْحى رَبُّکَ إِلَى النَّحْلِ أَنِ اتَّخِذِی مِنَ الْجِبالِ بُیُوتاً وَ مِنَ الشَّجَرِ وَ مِمّا یَعْرِشُونَ

ثُمَّ کُلِی مِنْ کُلِّ الثَّمَراتِ فَاسْلُکِی سُبُلَ رَبِّکِ ذُلُلاً یَخْرُجُ مِنْ بُطُونِها شَرابٌ مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ فِیهِ شِفاءٌ لِلنّاسِ إِنَّ فِی ذلِکَ لَآیَةً لِقَوْم یَتَفَکَّرُونَ

ترجمه:
و پروردگار تو به زنبور عسل «وحى» و (الهام غریزى) نمود که: «از کوهها و درختان و داربستهائى که مردم مى سازند، خانه هائى برگزین!.
سپس از تمام ثمرات (و شیره گلها) بخور و راههائى را که پروردگارت براى تو تعیین کرده است، به راحتى بپیما»، از درون شکم آنها، نوشیدنى با رنگهاى مختلف خارج مى شود که در آن، شفا براى مردم است; به یقین در این امر، نشانه روشنى است براى جمعّیتى که مى اندیشند.

اولیّن مورد از رازهای نگفته در خوردن عسل در آیه شریفه فوق این است که : از این گلواژه رو نمایی شده ، (  مُخْتَلِفٌ أَلْوانُهُ  )  یعنی رنگهای مختلف  آمده به این معنی است که عسل طبیعی در رنگهای مختلف تولید میشود و گویای این واقعیّت است که رنگ عسل تأثیری در کیفیّت آن ندارد.

از امام رضا ( ع ) : پیامبر اکرم  (ص)  فرمودند :

اگر کسی به شما شربتی از عسل را تعارف کرد رد نکنید .   (اخبار و آثار حضرت امام رضا  ع صفحه ۷۲۴)

امام کاظم (ع ) فرمودند:

در عسل ، درمان هر دردی است ، هر کس ناشتا یک انگشت از آن را بلیسد ، این عسل بلغم را پایان می دهد ، صفرا را فرو می نشاند ، تلخه ی سیاه ( زرداب) را مانع می شود ، ذهن را صفا می بخشد و اگر که همراه با کندر خورده شود ، حافظه را نکو می سازد.      (الفقه المنسوب للامام الرضا  ع  صفحه ۳۴۶)

پیامبر اکرم (ص) فرمودند : 

عسل ، درمان است .                                               ( بحار الانوار جلد ۶۶  صفحه ۲۹۴ حدیث ۱۹  )

از امام رضا ( ع ): حضرت علی ( ع )فرمودند:

سه چیز حافظه را زیاد می کند و بلغم را از بین می برد ، قرائت قرآن ، عسل و کندر. 

( اخبار و آثار حضرت امام رضا ع  صفحه ۷۲۴ )

 امام رضا (ع ) فرمودند :

هر کس در نطفه اش نقصانی پدید آمد ، شیر یا عسل بخورد .

( اخبار و آثار حضرت امام رضا ع  صفحه ۷۲۴ )

در این احادیث برخی از رازهای نگفته در خوردن عسل، واضح و  آشکار شده است.

این که :

چرا باید عسل بخوریم ؟    در احادیث بیشمار دیگر نیز  بر خوردن عسل سفارش و تأکید شده، نه  بر نخوردن آن .

چرا باید عسل بخوریم ؟   جزو بهترین خوراکی ها در غذای روزانه  که خواصّ درمانی  فوق العادّه ای دارد که سفارش فراوانی به مصرف آن شده است.

چرا باید عسل بخوریم ؟   در روند سلامتی و شادابی جسم تأثیر شگفت انگیزی دارد.از آنجا که روح و روان انسان از آنچه که جسم تناول میکند تأثیر می پذیرد، پس از  عسل به عنوان یک راه پیشگیری از بیماریها نیز باید استفاده کرد.

چرا باید عسل بخوریم ؟   از عسل به عنوان دارو برای برخی امراض یادشده است.

چرا باید عسل بخوریم ؟   خوردن آن ناشتا  و  به میزان کم  سفارش شده است.

چرا باید عسل بخوریم ؟   از آن به عنوان شربت یاد شده،پس در قالب انواع دمنوشها  و نوشیدنیها نیز می توان از آن استفاده کرد.

چرا باید عسل بخوریم ؟  در بسیاری از موارد خوردن عسل را  در قالب ترکیب با موادّ خوراکی دیگر  برای اثربخشی بهتر و مضاعف ذکر کرده اند.

همه این موارد بخش کوچکی از بحث  رازهای نگفته عسل است.

 

حال که این موضوع روشن شد جواب به این سؤال ضروری است که : چه عسلی بخوریم؟

در جواب این سؤال، این نکته حائز اهمیّت است که : طبع عسل چیست؟  تا بدانیم   چه عسلی بخوریم؟

طبع عسل سرد است یا گرم ؟

عسل مادّه ای است فوق العادّه شگفت انگیز و مقوّی ،و بسیاری بر این باورند که طبع آن فوق العادّه گرم بوده و برای کسانی که طبع گرم دارند مناسب نیست، در حالی که این فکر  اشتباه است.طبیعت سرد یا گرم بودن عسل به نوع گلی برمی گردد که زنبور عسل از آن شهد گرفته، این نکته مهمّ است که بدانید مناطق سردسیر پوشش گیاهی که دارند(ار نظر طبیّعت سردی و گرمی) ،شهد گیاهان با طبع گرم و بالعکس در مناطق گرم پوشش گیاهی با طبع سرد دارند به عنوان مثال گل آویشن طبیعت گرم و خشک دارد برای افرادی که طبع گرم و خشک دارند شاید ایجاد حسّاسیّت کند،ممکن است گرمازده و گر گرفته شده و حتّی دچار جوشهای پوستی شوند به تجربه رسیده که این افراد بخاطر این مسائل از عسل استفاده نکرده و حتّی شاکی هم هستند، ناگفته نماند مصرف اندک آن مشکلی ایجاد نمی کند طبیعتا” این افراد از عسل ملایم تری باید استفاده کنند مثل عسل گون ،عسل گشنیز ، عسل کنار (یا سدر  که طبع سرد و معتدل دارد) که با مزاج فرد سازگار است.

افرادی که مزاجی سرد دارند باید از عسلهای دارای طبع گرم استفاده کنند.اغلب عسلهای مناطق گرمسیری و جنوب کشور (نه صددرصد آنها بلکه استثناء هم دارد) طبع سرد و یا ملایم دارند،و اکثر عسلهای بهاره نیز دارای طبع ملایم هستند.

در ادامه هر فردی باید مزاج خود را بشناسد که برای اینکار  مراجعه به یک پزشک طبّ سنّتی که مزاجتان را شناسایی کند امری ضروریست.

حال با این تفاسیر مختصر،بگویید چرا نباید عسل بخوریم……

(توضیح اینکه :در مورد این عبارت   ♦   رازهای نگفته عسل   ♦    همه این مطالب قبلا”، هم بیان شده،و هم بارها شنیده شده اند امّا بدلیل جلوه کمتر در نظر مخاطب،و جهت یادآوری بیشتر،اینگونه و با استناد به احادیث معصومین بیان شده اند.)

جهت خرید و فروش این محصول می توانید با ما در ارتباط باشید:
محمدعارف نجاتی
راه های ارتباطی با مدیر فروش:
شماره موبایل: 09153242231
فکس: 05137125596
کانال تلگرام: Golbanjar@
پاسخگویی تلگرام: Golbanjars@
اینستاگرام: golban.jars
واتس اپ: 09153242231
رایانامه: nejati@2asal.ir
وب سایت: honeyprice.ir

مطلب پیشنهادی

مرکز خرید و فروش عمده عسل کنار

عسل کنار را در کوچک امّا وسیعترین مرکز خرید و فروش عسل میتوانید بیابید،ارسال سفارش …